Buldan Güncel Haberler

Dolandırıcıların yeni tuzağı: Seçmen kaydınızı sorgulayın

Seçimlere haftalar kala yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. “Seçmen kaydınızı sorgulayın” yazılı mail ve SMS gönderen dolandırıcılar, linki tıklayanları tuzaklarına düşürüyor.

Dolandırıcıların yeni tuzağı: Seçmen kaydınızı sorgulayın
6 views
31 Mart 2023 - 13:03

Vatandaşlara mail ve SMS yoluyla ulaşan dolandırıcılar, bu
kez Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesini
kullanıyor.

Dolandırıcılar tarafından “Yüksek Seçim Kurulu Seçmen
Sorgulama Hizmeti” başlığıyla bir link gönderiliyor.

Bu linkte üzerinden seçim kaydı sorgulaması yapılması
isteniyor.

Bu tuzağa düşen çok

Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlardan adres ve telefon
gibi iletişim bilgileri isteniyor.

Kişisel bilgilerini dolandırıcıların sistemine giren
vatandaşların cep telefonlarına mesaj geliyor.

Birçok kişi ise yeni dolandırıcılık tuzağına düştüğünü
belirterek sosyal medyada uyarıda bulunuyor.

İşte yapılması gerekenler…

Tüm bunların kişisel verileri ele geçirmek için
hazırlandığını belirten İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr.
Burak Berk Üstündağ, dolandırıcıların tuzağına düşmemek için yapılması
gerekenleri anlattı:

“En çok yapılan
hata görünen isime aldanmak”

YSK örneğinde olduğu gibi çok büyük bir grup, özellikle ‘oltalama’ ile ilgili olan siber girişimlerden maalesef etkileniyor. ‘Oltalama’ dediğimiz şey bir e-posta içeriği olabilir ya da sitesinin kendi içerisinde uzantısı olabilir. Buraya girdiğiniz zaman sizin kişisel verilerinizi toplamak, sizden para almak amaçlanıyor. Herhangi bir link geldiği zaman önce bu linkin gerçek kurumun linki olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. En çok yapılan hata görünen isime aldanmak oluyor.

Site ‘tr.gov, gov.com’ gibi sonlar ile bitiyorsa…

Bu linklerde görünen isim ile arkasında onun yönlendirdiği bağlantı birbirinden farklı şeyler. Bunu anlamanızın yolları var. İşletim sistemine girdikten sonra fare üzerinden sağa tıklıyorsunuz onun linkini görüyorsunuz. Örneğin YSK ile ilgili bir site ‘gov.tr’ uzantısı ile bitmiyorsa ‘tr.gov, gov.com’ gibi sonlar ile bitiyorsa bunlarla ilgili ihbar yapılması gerek. Birisi ihbar ettiği zaman, bu siber güvenlik hizmeti sağlayanların laboratuvarına düşüyor. Laboratuvar ortamında analiz edildikten sonra mağdur olanları bilgilendiriyorlar.

“Bastığınız her tuşun kaydı alınıyor”

“Sizden sadece para istemiyor aynı zamanda sizin kişisel
verilerinizi alarak, annenizin kızlık soyadı, TC kimlik numaranız gibi size ait
verilerin toplanmasına sebep oluyor” diyen Üstündağ, şöyle devam etti:

Size şüpheli bir link geldiğinde bunu kendi bilgisayarınızdan açmayın. Sizden bilgi istenmese de, o linki tıkladığınız zaman sizin bilgisayarınıza bir virüs gönderiliyor. Bunu gönderdikten sonra iki vahim durum ortaya çıkıyor. Ya sizin bilgisayarınız zombi olarak bir grup içerisinde internet saldırılarının bir elemanı haline geliyor. Ya da sizin bilgisayar üzerinden bastığınız her tuşun kaydı alınıyor. Kullandığınız fare hareketinin analizi alınıyor, gerçekten bir banka için siteye girip işlem yaptığınız zaman tüm bu süreç analiz edilebiliyor. Daha sonrasında klavye hareketlerinden şifreleriniz alınıyor. Türkiye.gov.tr üzerinden yaptığınız arama ile yönlendirme doğrusu olacaktır.

“Seçim yaklaşınca bu moda oldu”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise mağdur
olan vatandaşların BTK’ya şikayette bulunmaları gerektiğini belirterek, şöyle
konuştu:

Bir takım vatandaşların faydalanması gereken sitelerin taklidi yapılıyor. Şimdi seçim yaklaşınca bu yöntem moda oldu. Bunlar bir uygulama. Devletin resmi kurumu gibi mail atıp mesaj atıyorlar. İnsanlar sorgulama yapmak için bilgileri girdiği zaman reklam açılıyor. Aylık para talep ediyorlar, bu uygulamalar para kazanma amaçlı. Birtakım abonelikler ile tüketiciyi mağdur edebiliyorlar. BTK bu yönde bir düzenleme yaptı.

“Tüketiciler korkmamalı”

Bu düzenlemeye göre şifre girmediği halde tüketiciye herhangi bir bedel yansıtılırsa kesinlikle tüketici BTK’ya şikâyette bulunabilir. Tüketici Hakem Heyeti’ne de başvuru yaparak, iptalini de sağlayabilir. BTK’nın yaptığı düzenlemeye göre, telekomünikasyon şirketleri bu tür sistemlere izin veriyorlarsa bu sistemlerin mağduriyetlerinden de birinci derecede sorumludur. Tüketiciye hangi hizmet karşılığı ne sunulacağına ilişkin açık onay şartını BTK getirdi, bu nedenle tüketiciler korkmamalı ama bunun da yasaklanması lazım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

yeninesilyazilimsehirtvgazetesehirDenizli Büyükşehir HaberDenizli Pamukkale HaberDenizli Merkezefendi Haber